Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 25.03.2010 05:47:33 

Duhové kuličky

Pochod proti hladu

Pochod proti hladu

pátek 5. června hudební festival VALCHA

neděle 7. června POCHOD PROTI HLADU

 

5. června 17:00 festival VALCHAklub Mandl

7. června 13:00 POCHOD PROTI HLADU (od parkoviště u MÚ)

Hlad a podvýživa se denně týká 1 000 000 000 lidí. Umožněme dětem v rozvojových zemích chodit do školy a pravidelně jíst !

www.duhovekulicky.snadno.eu pořádá sbor Církve bratrské Nové Město nad Metují1 ze 7 lidí na světě nemá dost jídla


Na světě žije dnes 963 milionů podvyživených lidí. To znamená, že skoro jeden ze sedmi lidí nemá dostatek jídla, aby vedl zdravý a aktivní život. Hlad a podvýživa jsou ve skutečnosti zdravotní riziko číslo jedna – větší než AIDS, malárie a tuberkulóza dohromady.

Mezi zásadními příčinami hladu figurují přírodní katastrofy, konflikty, chudoba, nedostatečná vyspělost zemědělství a ničení životního prostředí.

Kromě viditelného hladu, který je důsledkem prázdného žaludku, existuje ještě skrytý hlad – nedostatek stopových prvků, což má za následek větší náchylnost k infekčním chorobám, zpomalení fyzického i duševního rozvoje, snížení produktivity práce a zvýšené riziko předčasné smrti.

Hlad se netýká pouze jednotlivců. Klade zdrcující ekonomické nároky na rozvojové země. Ekonomové odhadují, že každé dítě, jehož fyzický a duševní vývoj je zpomalen kvůli hladu a podvýživě, přichází v průběhu života o 5-10 % svého možného výdělku.  

Mezi Rozvojovými cíly tisíciletí (Millennium Development Goals), které stanovilo OSN pro 21. století, je snížení počtu hladovějících lidí na polovinu na prvním místě. Určitý posun v této problematice existuje, přesto klíčové příčiny hladu zůstávají.

www.wfp.org - Přeloženo by Duhové kuličky
__________________________________________________________________________________________


  END HUNGER: WALK THE WORLD  Zpráva z pochodu na webu kampaně Česko proti chudobě -  www.ceskoprotichudobe.cz

Fotky od Michala Fanty
- www.mishaphotos.cz/hot/06012008_hlad/

Fotky od Jasmin Sung -   IMG_4378.zip (11757 KB)

 
1.6.2008
 - program Program.pdf (205 KB)
- plakát End_hunger__Walk_the_World.pdf (296 KB)   

Pochod proti hladu (Walk the world)

 

Kampaň Světového potravinového fondu OSN (World Food Programm – WFP) nese název Walk the world, v české verzi Pochod proti hladu. Cílem akce je upozornit na stále se nesnižující počty hladovějících. Denně zemře 24 tisíc lidí z příčin souvisejících s hladem. Mateřská a dětská podvýživa je velkým problémem, hladoví 400 milionů dětí.

 Je překvapivé, že hlad a podvýživa nemají přímou souvislost s množstvím potravin. Na světě je dostatek potravin, aby nikdo nemusel trpět hladem. Procento hladovějících, kteří trpí hladomorem, tedy přímým nedostatkem potravin v jejich okolí, je pouze malé. Naprostá většina lidí si jednoduše nemůže dovolit jíst. Jídlo je luxus.

 Jedna miliarda lidí žije s méně než jedním americkým dolarem na den. Žena pracující na čajovníkovém poli v Keni si za celodenní práci vydělá na 2 toustové chleby. Pěstitel kakaa v Ghaně dostane jen 1,2% z částky, kterou Vy zaplatíte za tabulku čokolády. Vykořisťování chudých, často nevzdělaných lidí je ze strany nadnárodních korporací velmi časté. A naděje těchto lidí na změnu je mizivá. Když mají práci, uživí (i když „jen tak tak“) rodinu. Ale když práci ztratí, ve většině zemí není žádný sociální systém, který by je podpořil.

 Světový potravinový fond se snaží s hladem bojovat. Jeho kamiony a letadla naložená obilím, luštěninami a energetickými tyčinkami jsou první na místě katastrof, např. zemětřesení, válečného konfliktu, povodní, a poskytnou tak lidem okamžitou potravinovou pomoc. Fond realizuje i rozvojovou činnost např. v projektu Jídlo do škol, kde WFP poskytuje školákům jedno teplé jídlo denně. To děti (a jejich rodiče) motivuje, aby chodili do školy a nepracovali místo toho na poli.  

 Omezit chudobu a hlad je prvním z osmi Rozvojových cílů tisíciletí, která přijalo valné shromáždění OSN v roce 2000. Pochod proti hladu je jednou z řady výzev, které jsou směřovány k široké veřejnosti. KAŽDÝ může poslat dárcovskou SMS. Chceme přivést lidi k zamyšlení nad chudobou, hladem, kojeneckou úmrtností a dalšími složitými problémy dnešního světa.


 

 

TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek